سیلندر ولوو - معرفی و بررسی کامل سیلندر و قطعات آن | تهران ولوو

سیلندر ولوو – معرفی و بررسی کامل سیلندر و قطعات آن

موتور قلب تپنده یک خودرو است. بنابراین تک تک قطعات آن نیز حائز اهمیت و حیاتی تلقی می شوند. سیلندر ولوو یکی از مهمترین قطعات موتور ولوو است که در صورت خرابی یا عدم وجود آن ضربه سنگینی به موتور وارد خواهد شد و عملا حرکت کامیون یا وسیله نقلیه شما ممکن نخواهد بود. در این مطلب قصد داریم شما را با سیلندر، نحوه کارکرد این قطعه و تمامی اجزاء آن آشنا کنیم.

شما می توانید برای تهیه سیلندر ولوو از لینک زیر سفارشات خود را ثبت کنید:

محصول خود را از اینجا سفارش دهید

راه های ارتباطی ما:

02155408697

09355412484

سیلندر ولوو چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد، سیلندر ولوو یکی از حیاتی ترین لوازم موتوری ولوو است. در واقع سیلندر محفظه ای است که سوخت کامیون در آن دچار احتراق شده و نیروی موتور تولید می شود. این قطعه در بالای خود دارای یک پیستون و دو سوپاپ است، یک سوپاپ ورودی و یک سوپاپ خروجی. پیستون به بالا و پایین حرکت می کند و همین جرکت و اثر متقابل پیستون سبب تولید نیرو و توان برای موتور و حرکت وسیله می شود. به طبع هرچه یک وسیله دارای تعداد بیشتری سیلندر باشد توان و نیروی تولیدی آن نیز بیشتر خواهد بود.

اما برای فهمیدن این موضوع که سیلدر ولوو چگونه کار می کند ابتدا باید این موضوع را درک کرد که موتور چگونه کار می کند. موتور شامل مجموعه ای از سیلندرها و پیستون است. موتور کامیون ولوو باید از چهار مرحله عبور کند تا نیروی لازم برای حرکت را ایجاد کند:

 • مصرف
 • فشرده سازی
 • تولید نیرو
 • خروج از اگزوز

در طول مرحله مصرف، پیستون به داخل سیلندر ولوو حرکت می کند و سوپاپ ورودی باز می شود تا سوخت با هوا ترکیب شود. در مرحله فشرده سازی، پیستون ترکیب سوخت – هوا را فشرده می کند تا آنرا به ترکیبی قابل احتراق تبدیل کند. مرحله تولید نیرو جایی است که با ایجاد یک جرقه احتراق ایجاد می شود. در مرحله خروج از اگزوز، سوپاپ خروجی باز می شود و باعث می شود تا پیستون به عقب برگردد و گازهای خروجی از اگزوز خارج شوند.

بنابراین سیلندر ولوو بوسیله حرکت پیستون و ایجاد احتراق برای تولید نیرو، نقشی حیاتی در به جرکت در آوردن کامیون ایجاد می کند.

معرفی اجزاء سیلندر و کاربرد آنها

سیلندر ولوو به عنوان یک تکیه گاه برای دیگر قطعات موتور عمل می کند. این قطعه حاوی اجزائی است که در صورت نبود آنها سیلندر امکان ایجاد نیرو و به سبب آن حرکت خودرو را نخواهد داشت. اما این اجزاء و قطعات چیست؟ اجزاء مهمی که روی سیلندر سوار هستند و آنرا همراهی می کنند عبارتند از:

 • سر سیلندر
 • واشر سر سیلندر
 • میل لنگ
 • پیستون
 • رینگ پیستون
 • فلایویل
 • کارتل روغن

سرسیلندر

سر سیلندر از قطعات موتور ولوو

همانطورکه از اسمش پیداست قطعه ای است که در بالای سیلندر ولوو قرار می گیرد. این قطعه جایگاهی برای سوپاپ ورودی و خروجی می باشد. معمولا این قطعه را از جنس چدن می سازند، چراکه دوام بیشتر و همچنین هزینه کمتری خواهد داشت. البته سنگینی چدن باعث می شود تا بعضی از سازنده ها این قطعه را از آلمینیوم بسازند. اصلی ترین کار سر سیلندر بستن محفظه احتراق داخل سیلندر از بالا است.

واشر سرسیلندر

واشر سر سیلندر ولوو

قطعه ای است که گپ و فاصله بین سر سیلندر و سیلندر ولوو را می پوشاند. در واقع این قطعه به سر سیلندر کمک می کند تا از ورود آب یا روغن به محفظ احتراق جلوگیری کند. این قطعه به دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت باید از مقاومت دمایی بالایی برخوردار باشد.

میل لنگ

میل لنگ

میل لنگ به اصطلاح ستون فقرات موتور است. این قطعه از قطعات مهم موتور ولوو است که مسئولیت عملکرد صحیح موتور را بر عهده دارد. مهمترین کار میل لنگ تبدی حرکت خطی به حرکت دورانی است. در حقیقت نیرویی که توسط پیستون ایجاد شد به این قطعه منتقل می شود تا بتواند این حرکت را انجام دهد. این قطعه باید از پایداری بالایی برخوردار باشد تا مدت زمان زیادی برای موتور کامیون کار کند.

پیستون قطعه حرکتی سیلندر ولوو است. همانطور که گفته شد این قطعه با حرکت خود باعث می شود انرژی حاصل از احتراق در محفظه سیلندر به انرژی مکانیکی تبدیل شود که این امر سبب حرکت کامیون می شود. یکی دیگر از وظایف پیستون که یکی از با اهمیت ترین لوازم کامیون ولوو است، انتقال نیروی تولید شده به سوی میل لنگ است. این قطعه وظایف متعدد دیگری نیز دارد.

رینگ پیستون

رینگ پیستون

این قطعه بین پیستون و سیلندر ولوو قرار می گیرد. موتور کامیون برای عملکرد صحیح و موثر خود به رینگ پیستون نیاز دارد. یکی از مهمترین وظایف این قطعه آزاد کردن گرما از پیستون به سمت سیلندر است. زمانی که احتراق صورت می گیرد، دمای محفظه نزدیک به 300 درجه سانتی گراد بالا می رود که این می تواند باعث آسیب شدید موتور شود. بنابراین برای جلوگیری از این آسیب این گرمای زیاد باید ازاد شود که این کار وظیفه رینگ پیستون است.

فلایویل

فلایویل ولوو

فلایویل که به آن چرخ لنگری هم گفته می شود، قطعه ای از قطعات سیلندر ولوو است که به قسمت پایانی میل لنگ اتصال می یابد. وظیفه این قطعه انتقال آسان نیرو از موتور به خودرو است که این کار را به وسیله تنظیم حرکت چرخشی میل لنگ انجام می دهد.

کارتل روغن

این قطعه در قسمت انتهایی سیلندر ولوو قرار دارد، دقیقا مخالف سر سیلندر. این قطعه فضای زیادی از موتور کامیون را اشغال می کند. یکی از وظایف کارتل سالم نگه داشتن میل لنگ است. همچنین از دیگر وظایف آن همانطورکه از اسمش پیداست نگه داشتن روغن داخل خود تا رسیدن به دمای مدنظر می باشد.

آرایش و شکل سیلندرها

سیلندرها از آن دست از قطعات موتور ولوو هستند که در اشکال متفاوت و متعددی ساخته می شوند. اما دو تا از رایج ترین شکل های آنها شکل خطی یا قائم و آرایش v شکل است. نوع موتور کامیون تعیین کننده نوع آرایش و شکل سیلندر می باشد.

در آرایش خطی چهار یا شش سیلندر قرار دارد و همانطورکه از اسم آن مشخص است این سیلندرها بصورت خطی در مجاور یکدیگر قرار می گیرند و یک ردیف را ایجاد می کنند.

در آرایش V شکل تعداد سیلندر ها زیادتر می شود و به دوازده سیلندر افزایش می یابد که بطور معمول در دو ردیف شش سیلندر قرار می گیرند. که البته این آرایش برای موتورهایی است که با سرعت زیاد طراحی شده اند.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. لطفا برای بهبود این مطلب دیدگاه ها و نظرات خود را در کادر زیر با ما در میان بگذارید.

سیلندر ولوو – معرفی و بررسی کامل سیلندر و قطعات آن
برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 1 8 2 4 5 4 - 2 1 9 0