گیربکس ولوو - بررسی بهترین گیربکس اورجینال دنیا | تهران ولوو

گیربکس ولوو – بررسی بهترین گیربکس اورجینال دنیا

قطعا گیربکس ولوو یکی از مهمترین بخش های موتور می باشد که کوچکترین اختلال در آن باعث اختلال در حرکت وسیله شما می شود. تهران ولوو مجموعه ای است که شما می توانید برای خرید انواع گیربکس ولوو از آن مشاوره گرفته و محصول خود را سفارش دهید. این مجموعه نمایندگی فروش محصولات ولوو در ایران است که محصولات این شرکت را بصورت کاملا اصل و اورجینال به سراسر کشور عرضه می کند.

همین حالا محصول مورد نظر خود را از اینجا سفارش دهید 

شما می توانید برای سفارش گیربکس ولوو و اجزاء آن با شماره های زیر تماس بگیرید:

02155408697

09355412484

در ماشین های سنگین ولوو مانند کامیون، بیل مکانیکی، لودر، دامپتراک ولوو و … موتور و قطعات آن نقش و اهمیت بسیاری دارند. این قسمت مهم دارای سه بخش است که این سه قسمت از عوامل اصلی حرکت وسیله می باشند. این بخش ها عبارتند از: گیربکس موتور ولوو ، کلاج و دیفرانسیل. 

[ez-toc]

گیربکس ولوو چیست و چه کاربردی دارد؟

گیربکس یک قطعه مکانیکی است که برای افزایش نیروی خروجی یا تغییر سرعت موتور استفاده می شود. شفت که یکی از لوازم موتوری ولوو می باشد، به قسمت انتهایی گیربکس متصل می شود و از طریق پیکربندی داخلی چرخ دنده های گیربکس نیروی خروجی برای حرکت را فراهم می کند. چرخ دنده ها بر روی شفت سوار می شوند و به کمک یک بلبرینگ غلتک مانند حول آن دوران می کنند. سرعت موتور نیز به کمک چرخ دنده ها تعیین خواهد شد.   

اساسی ترین تعریف برای گیربکس می تواند این باشد که این قطعه به اصطلاح یک قطار دنده ای یا یک واحد مکانیکی یا قسمتی است که دارای چرخ دنده های یکپارچه و هماهنگ در داخل یک محفظه می باشند. به عبارت دیگر از نام این قطعه می توان فهمید که محفظه ای حاوی چرخ دنده است(گیر به معنای چرخ دنده است و باکس به معنای محفظه).

عملکرد گیربکس به این صورت است که حین رانندگی با وسیله نیرو و سرعت موتور را تامین کرده و آنرا تغییر می دهد. همچنین از عملکرد گیربکس می توان به عنوان یک روش مکانیکی نام برد که انرژی را از یک قطعه به دیگری منتقل می کند. نکته جالب توجه درباره گیربکس موتور ولوو این است که افزایش نیرو با کاهش سرعت تقریبا بصورت همزمان اتفاق می افتد. 

گیربکس تنها در ماشین آلات سنگین بکار نمی رود. این قطعه در تجهیزات صنعتی، در قطعات خودرو و  تقریبا در هر فرایند انتقال قدرتی که با حرکتی دورانی نیاز به تغییر در گشتاور و سرعت دارد. 

متریال و جنس قطعات داخل گیربکس باید بسیار سخت و مقاوم در برابر آسیب باشند تا به خاطر فشار سنگینی که به آنها وارد می شود دچار خرابی نشوند. 

معرفی انواع گیربکس و توضیح عملکرد آنها

مانند هر قطعه ای گیربکس نییز دارای انواع مختلف است که هر کدام برای ابزار خاصی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. انواع گیربکس عبارت است از:

 • گیربکس اتوماتیک
 • گیربکس دستی
 • گیربکس نیمه اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک موتور ولوو

این نوع گیربکس معمولا در خودروها و ماشین آلات سنگین گران قیمت استفاده می شود. در این نوع از گیربکس ها نهایت نسبت انتقال چرخ دنده ها تنها با فشار دادن پدال گاز حاصل می شود و راننده تنها باید حالت رانندگی اش را انتخاب  کند بدین مفهوم که به جلو یا عقب حرکت می کند؟ می خواهد پارک کند یا ساکن سرجای خود بماند؟ در این زمان نهایت نسبت انتقال چرخ دنده ها در محفظه گیربکس ولوو بصورت خودکار  بدست می آید. خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک نیازی به پدال کلاچ ندارند و تنها دارای دو پدال گاز و ترمز می باشند. دو نوع گیربکس اتوماتیک متداول داریم:

 • گیربکس سیاره ای یا اپی سیکلیک
 • گیربکس مبدل گشتاور هیدرولیک
گیربکس سیاره ای

در این نوع گیربکس ها که گیربکس های خورشیدی یا اپی سیکلیک هم نامیده می شوند، از چرخ دنده های خورشیدی به همراه رینگ های حلقوی و یک حامل استفاده می شود. شفت کلاچ به چرخ دنده خورشیدی متصل شده که ثابت هستند و همراه آنها تعدادی رینگ حلقوی کوچک نیز هست که حول محور آزادانه در حال چرخش هستند. چرخش این رینگ ها به وسیله حامل تامین می شود که به شفت اصلی متصل است. 

گیربکس مبدل گشتاور هیدرولیک

این نوع از گیربکس، نوع خاصی است که عملکرد آن بر اساس یک مایع است. در این نوع گیربکس از یک پروانه، یک توربین، یک مایع فشرده شده و یک استاتور برای بدست آوردن سرعت و نیروی لازم توسط پدال گاز استفاده می شود. پروانه به شفت موتور متصل است و استاتور در بین آنها قرار گرفته است. توربین به شفت خروجی وصل شده و یک استاتور نیز در بین آنها برای هدایت جریان مایع ورد نظر قرار گرفته است. 

گیربکس دستی

گیربکس دستی از انواع گیربکس موتور ولوو

این نوع از انواع گیربکس در اکثر خودروها و همچنین ماشین آلات سنگین به علت هزینه پایینی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع گیربکس ولوو از چرخ دنده ها و قطعات محدود تری استفاده شده است. همچنین جا به جایی چرخ دنده ها و نسبت انتقال، کاری است که بصورت دستی و با کمک اهرم توسط راننده صورت می گیرد. این نوع از گیربکس موتور ولوو همواره نیازمند پدال کلاچ است. گیربکس دستی دارای سه مدل متداول است:

 • گیربکس مش کشویی
 • گیربکس مش ثابت 
 • گیربکس سنکرومش
گیربکس مش کشویی

این مدل، قدیمی ترین و ساده ترین نوع گیربکس ولوو است. در گیربکس مش کشویی چرخ دنده ها و شفت اصلی در یک مش نیستند. بدین معنی که به یکدیگر وابسته نیستند و بر روی محور ثابت تنها یک چرخ دنده وصل شده است. 

گیربکس مش ثابت

این نوع گیربکس نوع اصلاح شده ای از گیربکس مش کشویی است و محدودیت های نوع قبلی را برطرف کرده است. تمام چرخ دنده ها در این نوع گیربکس و شفت ها با یکدیگر هستند. البته این نوع از گیربکس کمی پر سر و صداست زیرا عملکرد شفت ها حین جا به جایی با یکدیگر همزمان نیست. 

گیربکس سنکرومش

آخرین نوع گیربکس های دستی گیربکس سنکرومش است که مشکلات دو نوع قبلی را ندارد. این نوع گیربکس نرم است و هنگام حرکت و جا به جایی چرخ دنده ها صدایی ایجاد نمی کند و این به خاطر استفاده قطعاتی به نام قطعات سنکرومش در آن است. این قطعات به شفت ها کمک می کنند تا بصوت همزمان کار کرده و صدایی ایجاد نکنند. 

گیربکس نیمه اتوماتیک

همانطور که از اسمش پیداست، این نوع گیربکس قسمتی از عملکردش بصورت خودکار می باشد اما راننده همچنان باید بصورت دستی به تعویض دنده ها بپردازد. این نوع گیربکس ها در وسایل و خودروهایی استفاده می شود که معمولا از گیربکس دستی استفاده می کنند با این تفاوت که سیستم کلاچ آن ها اتوماتیک شده است. با این وجود در برخی از خودروها این سیستم خیلی به سمت سیستم اتوماتیک حرکت کرده و شبیه آن شده است. 

معرفی قطعات مختلف و اصلی گیربکس 

معرفی قطعات مختلف گیربکس

انواع قطعا اصلی گیربکس موتور ولوو به شرح زیر است:

 • محور یا شفت اصلی
 • محور کلاچ
 • شفت شمارنده
 • دنده ها
 • قطعات سنکرومش
 • اهرم دنده
محور یا شفت اصلی

این محور به عنوان شفت یا محور خروجی در گیربکس به کار گرفته می شود. این شفت معمولا با شفت یا محور شمارنده موازی است و در روبروی محور کلاچ قرار دارد. تغییر در حرکت دنده ها معمولا از طریف این محور اتفاق می افتد چراکه اغلب به اهرم دنده متصل است. 

محور کلاچ

این شفت وظیفه رساندن خروجی موتور به گیربکس را دارد. درگیر شدن و جداشدن خروجی موتور به کمک این محور رخ می دهد. 

محور یا شفت شمارنده

محوری است که خروجی موتور را از طریق آن و به کمک سیستم مش چرخ دنده ها بر روی شفت های دیگر به مور اصلی منتقل می شود. 

دنده ها

حلقه هایی هستند که دارای دندانه های متعدد می باشند که با دیگر دنده ها بر روی شفت های مختلف در حال چرخش هستند. به منظور حالت های متفاوت در چرخش بین دو محور این دنده ها انواع مختلفی دارند: 

 • دنده های اسپور
 • دنده های مارپیچ
 • دنده های اریب
قطعات سنکرومش

قطعات خاصی هستند که در گیربکس های مدرن امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. گیربکس هایی که جا به جایی دنده ها را آسان و بی صدا انجام می دهد و این امر به سبب همزمانی حرکت شفت ها می باشد. 

اهرم دنده

این اهرم قطعه ای است که حرکت آن توسط اپراتور یا راننده انجام می شود تا دنده ها جا به جا شوند. حرکت این اهرم به شکل ویژه و خاصی طراحی شده است. 

 

 

 

گیربکس ولوو – بررسی بهترین گیربکس اورجینال دنیا
برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 1 8 2 4 5 4 - 2 1 9 0