واتر پمپ ولوو : مشخصات واتر پمپ کامیون ولوو پنتا | تهران ولوو

واتر پمپ ولوو : مشخصات واتر پمپ کامیون ولوو پنتا

در این مقاله قصد داریم درباره یکی از با اهمیت ترین قطعات کامیون ولوو یعنی واتر پمپ ولوو صحبت کنیم. همانطورکه می دانید موتور کامیون ولوو از قطعات بسیار زیاد و پیچیده ای تشکیل شده است که هریک صاحب عملکرد پیچیده و مهمی هستند. قطعا آسیب و خرابی هریک از این قطعات مشکلی جدی در فعالیت و عملکرد قطعات موتور ایجاد خواهد کرد. واتر پمپ ولوو یکی از این لوازم و قطعات مهم است که آسیب آن مشکلات بسیاری را برای وسیله شما بوجود خواهد آورد.

شما می توانید واتر پمپ ولوو را از طریق لینک زیر سفارش دهید:

خرید لوازم یدکی ولوو

“برای سفارش و خرید لوازم یدکی ولوو روی دکمه سبز بزنید”

شماره های تماس:

02155408697

09355412484

واتر پمپ ولوو چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

واتر پمپ ولوو قطعه ای از لوازم یدکی کامیون ولوو است که وظیفه آن گرفتن آب از رادیاتور کامیون و انتقال آن به بخش های مختلف موتور و خنک کردن آن ها و بازگرداندن این اب به داخل رادیاتور و تکرار این چرخه است.

البته واتر پمپ ولوو تنها آب را منتقل نمی کند، بلکه ضدیخ یا ضد جوش را نیز به همراه آب انتقال می دهد. ذکر این نکته مهم است که واتر پمپ سبب خنک شدن همه قطعات موتور نمی شود، بلکه باعث خنک شدن قطعاتی می شود که قلب موتور هستند و نیاز به واتر پمپ دارند. بنابراین واتر پمپ قطعه ای کلیدی برای درست عمل کردن موتور است.

این قطعه، یک پمپ پروانه ای است که معمولا در زیر پوشش تسمه تایم و در کنار موتور قرار گرفته است. پره های این پمپ سبب ایجاد جریان خنک کننده به سمت موتور و بازگشت آن به سمت رادیاتور خواهند شد.

 پمپ آب دقیقا چگونه کار می کند؟

این قطعه تنها زمانی کار می کند که موتور در حال کار کردن باشد. در این زمان محور مرکزی پمپ علاوه بر پره های فن پمپ شروع به چرخش می کند و با استفاده از نیروی گریز از مرکز سبب ایجاد مکش می شود.

این مکش باعث می شود که قطعه، آب را از رادیاتور دریافت کرده و از طریق لوله های موجود به قطعات دیگر موتور ارسال کند. پس از انجام این عمل، آب گرمای تولید شده توسط موتور را جذب کرده و دوباره به رادیاتور بازمی گردد. رادیاتور همان جایی است که آب گرمای جذب شده را از دست داده و دوباره خنک خواهد شد.

طراحی و ساخت واتر پمپ ولوو از قطعات کامیون ولوو باید به گونه ای باشد که هنگام عبور بیشترین جریان آب کمترین اصطکاک و مقاومت بین پره ها ایجاد شود.

علائم و نحوه تشخیص خرابی واتر پمپ ، یکی از مهمترین قطعات کامیون

گاهی اوقات با وجود طراحی ایده آل و مناسب قطعه به علت کار زیاد، این قطعه یعنی واتر پمپ ممکن است دچار آسیب و خرابی شود. اما ما باید قبل از اینکه آسیب شدت بگیرد و به بقیه اجزاء موتور کامیون آسیب وارد کند، منشا خرابی را پیدا کرده و آنرا تشخیص دهیم. راه های تشخیص خرابی واتر پمپ ولوو که یکی از مهمترین قطعات کامیون ولوو می باشد، عبارتند از:

  • گرم شدن بیش از حد موتور
  • شنیدن صدای غیر عادی و غیر معمول از موتور
  • خروج بخار از رادیاتور کامیون
  • نشت مایع خنک کننده
  • پرش ها و نوسان های دما در کامیون

که هریک از این موارد را به ترتیب توضیح خواهیم داد.

گرم یا داغ شدن غیر معمول و بیش از اندازه موتور کامیون

این علامت مهمترین علامت یا نشانه تشخیص خرابی واتر پمپ ولوو در بین سایر نشانه هاست و البته تشخیص آن نیز ساده می باشد. اگر پمپ شما معیوب باشد، به سادگی اجازه خنک شدن موتور را نخواهد داد، چراکه مایع خنک کننده قادر نیست از موتور و اجزاء آن عبور کرده و عمل خنک کنندگی را انجام دهد.

برای جلوگیری از این مشکل شما هر زمان که قصد شروع حرکت دارید باید دمای موتور کامیون را بررسی و چک کنید. اگر دمای موتور بالا برود محتمل ترین مورد می تواند خرابی واتر پمپ باشد که شما تنها با یک بررسی ساده می توانید آنرا تشخیص دهید. کامیون های ولوو دارای سنسورهایی برای اندازه گیری دما هستند و این کار بررسی دمای موتور  را برای شما ساده می کند.

شنیدن صدایی غیر معمول و نامناسب از موتور

شل شدن قرقره واتر پمپ ولوو صدایی مانند صدای وزوز یا یک صدای ناله مانند را در موتور کامیون شما ایجاد کند. این صدا حاکی از این است که واتر پمپ کامیون شما دچار فرسودگی شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. تعمیر دوباره قطعات موتور ولوو بخصوص واتر پمپ، کاری هزینه بر و غیرمنطقی است. بنابراین توصیه می شود که اقدام به خرید و تعویض قطعه مورد نظر کنید. تعمیر قطعه تنها برای مدتی باعث کارایی واتر پمپ خواهد شد و پس از آن دوباره این قطعه دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر پیدا می کند.

ضمنا اگر با شتاب گرفتن در سرعت کامیون صدای وزوز تشدید می شود، باید به سرعت آنرا به یک مکانیکی ببرید تا جلوی آسیب شدید به موتور گرفته شود.

خروج بخار از رادیاتور کامیون ولوو

خروج بخار از رادیاتور کامیون ولوو

یکی دیگر از راه های تشخیص سریع خرابی واتر پمپ مشاهده بخار در جلوی کامیون شماست. همانطور که گفته شد آب نیاز به چرخش درون موتور و بازگشت به رادیاتور دارد، تا پس از بازگشت به آن دوباره رادیاتور را خنک کند. اگر واتر پمپ ولوو دچار آسیب شده باشد فرایند خنک شدن آب انجام نمی شود و دمای آب به شدت بالا م رود تا به مرز بخار برسد و در این زمان شما خروج بخار را از رادیاتور کامیون خود نظاره گر خواهید بود.

به محض اینکه خروج بخار را از رادیاتور مشاهده کردید رانندگی را متوقف کنید. زیرا با ادامه رانندگی صدمات غیر قابل جبرانی به موتور وارد می کنید که ممکن است باعث تعویض کلی موتور شود.

نشت مایع خنک کننده

نشت مایع خنک کننده

نشت کردن مایع خنک کننده از موتور کامیون شما نشان از خرابی واتر پمپ می باشد. در این حالت پلمب و مهر و موم قطعه شکسته می شود و مایع خنک کننده به بیرون نشت می کند. در صورت امکان از ورود این مایع به شفت و آسیب های احتمالی دیگر جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که نشت مایع بلافاصله پس از حرکت کامیون شما آغاز می شود و اگر جرکت را متوقف کنید نشت مایع نیز متوقف خواهد شد.

در این حالت نیز به سرعت کامیون را به تعمیرگاه برده و نسبت به تعمیر یا تعویض واتر پمپ خود اقدام کنید.

پرش و نوسانات دما 

تغییر زیاد دما از دلایل خرابی واتر پمپ از قطعات کامیون ولوو

دمای موتور کامیون شما در حال حرکت باید مقداری ثابت باشد و تغییرات ناگهانی و محسوس نداشته باشد. باید توجه داشته باشید که تغییر ناگهانی دما از دمای کم به زیاد یا از دمای زیاد به کم نشان دهنده مشکل در رادیاتور یا واتر پمپ شما خواهد بود.

امیدواریم از این مطلب که درباره واتر پمپ ولوو که یکی از حیاتی ترین قطعات کامیون ولوو است، استفاده کرده و حین خرابی آن به سرعت نسبت به تعویض آن اقدام کید تا خرابی قطعات دیگر کامیون ولوو هزینه سنگین تری را بر شما تحمیل نکند. نظرات خود را در قسمت زیر با ما به اشتراک بگذارید.

واتر پمپ ولوو : مشخصات واتر پمپ کامیون ولوو پنتا
برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 1 8 2 4 5 4 - 2 1 9 0